Mazda e re e inspiruar nga uji

Shko poshtė

Mazda e re e inspiruar nga uji

Mesazh  Ardi prej Sun Oct 12, 2008 2:23 am

[b]Mazda e re e inspiruar nga uji [/b]

[img]http://telegrafi.com/fo/tekno/f.1010081216577_m.jpg[/img]
[b]Inspirimi i prodhuesit tė automjeteve Mazda pėr njė veturė tė re konceptuale, ėshtė marrė nga natyra. Uji, qė konsiderohet si materie me e rėndėsishme pėr jetėn nė Tokė, i ka inspiruar ideatorėt e modelit tė Mazdas, Kiyora.[/b]
Jo vetėm se ėshtė dizajnuar nė formė tė njė pike uji, dhe me ngjyra tė
ujit, por kjo veturė mbledh tė reshurat e shiut dhe e pastron ujin me
anė tė filtrave. Madje pas filtrimit, ujin mund ta konsumoni pėr pije.

Mazda Kiyora vjen me pllaka solare, tė cilat prodhojnė rrymėn pėr nevojat e veturės.

Kjo veturė ka motor shumė efikas 1.3 litėrsh me katėr cilindra. Ky fakt
nuk ėshtė shumė i mirėpritur nga aktivistėt e lėvizjes sė tė gjelbėrve
dhe veturave elektrike, mirėpo pėr dėmtimin e ambientit mund tė flasim
vetėm pasi Kiyora tė bėhet realitet, respektivisht tė fillojė prodhimi
i saj.
avatar
Ardi
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 73
Nofka juaj : ar2yy
Reputation : 0
Pikėt : 3537
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi