Ultimate Aero – vetura mė e shpejtė nė botė

Shko poshtė

Ultimate Aero – vetura mė e shpejtė nė botė

Mesazh  Ardi prej Sun Oct 12, 2008 2:25 am

[b]Ultimate Aero – vetura mė e shpejtė nė botė [/b]

[img]http://telegrafi.com/fo/tekno/f.1011072232810_m.jpg[/img]
[b]Libri i rekordeve Guinness edhe zyrtarisht ka konfirmuar se, SSC Ultimate Aero ėshtė vetura mė e shpejtė nė botė.[/b]Kjo
ėshtė hera e parė, nė 40 vjet tė fundit, qė njė veturė amerikan ėshtė
stolisur me kurorėn e automobilit mė tė shpejtė nė botė. I fundit qė e
kishte arritur kėtė rezultat, ishte modeli i Fordit, GT40, nė vitin e
largėt 1967.
[img(350px,263px)]http://www.telegrafi.com/data/image/aero2.jpg[/img]
Pėr tė arritur nė listėn e rekordeve tė Guinness-it, SSC Ultimate
Aero, i ėshtė nėnshtruar njė testimi tė dyfishtė. Fillimisht kishte
arritur shpejtėsinė prej 414,31 km/h, ndėrsa nė tentimin e dytė 410,24
km/h. Kėshtu, me mesataren nga dy testimet, ėshtė shėnuar rekordi prej
412,28 km/h.
[img(350px,244px)]http://www.telegrafi.com/data/image/aero1.jpg[/img]
Me ketė shpejtėsi, SSC Ultimate Aero prapa vetės ka lėnė deri mė
tash veturėn qė ėshtė konsideruar mė e shpejta nė botė, Bugatti Veyron,
qė ka arritur shpejtėsinė prej 408,47 km/h, dhe rekordin zyrtar qė e
kishte vėnė Koenigsegg CCR, me 388 km/h.
[img(350px,250px)]http://www.telegrafi.com/data/image/aero3.jpg[/img]
avatar
Ardi
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 73
Nofka juaj : ar2yy
Reputation : 0
Pikėt : 3537
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi