Robot i cili kryen punėt e shtėpisė

Shko poshtė

Robot i cili kryen punėt e shtėpisė

Mesazh  Egzonho prej Tue Oct 14, 2008 2:48 pm

[b]Robot i cili kryen punėt e shtėpisė [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/tekno/f.1014040758413_m.jpg[/img]
Shkencėtarėt e Koresė sė Jugut kanė njoftuar tė hėnėn se kanė ndėrtuar njė robot i cili mund tė vallėzojė, tė pėrgatis banesėn, dhe tė lėshojė aroma varėsisht nga “disponimi” i tij.[/b]
Mahru tė cilin e ka konstruktuar instituti shkencor-teknologjik jugkorean, mund tė lėviz me buzė, vetulla dhe qerpikė, tė bėjnė grimasa dhe gjatė ecjes tė lėvizin me gjymtyrėt e sipėrme.

"Mahru ėshtė paramenduar si robot humanoid i cili mund tė zėvendėsoj njeriun nė disa punė", thuhet nė deklaratėn e udhėheqėsit tė ekipit tė shkencėtarėve Bum-Jae You.

"Kjo i hap rrugė pėrdorimit komercial tė robotėve humanoid tė cilėt mund tė kryejnė punėt e shtėpisė", ka shtuar ai.

Mahru ėshtė i programuar nė atė formė qė tė mund tė kryej lėvizje tė ndryshme njerėzore falė sistemit pėr incizimin e lėvizjeve dhe mund tė pėrdorė duart pėr tė kaluar pengesat e mundshme.

Ekipi i shkencėtarėve e ka pėrpunuar edhe shtojcėn Mahru-M, tė pajisur me detektorė pėr dallimin e formave tė gjėsendeve. Pos kėsaj ai mund tė zbatojė edhe urdhra tė caktuar.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3477
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi