Projektmarrėveshje pėr largim nga Iraku nė 2011

Shko poshtė

Projektmarrėveshje pėr largim nga Iraku nė 2011

Mesazh  Egzonho prej Fri Oct 17, 2008 8:13 pm

[b]Projektmarrėveshje pėr largim nga Iraku nė 2011 [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/bote/f.1017041122604_m.jpg[/img]
[/b]Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gates:
[b]SHBA ka konfirmuar se po konsideron njė projektmarrėveshje me Irakun qė do tė shohė tėrheqje tė trupave amerikane nga Iraku brenda tre vjetėsh.[/b]
Nuk janė dhėnė ende detaje, por autoritetet thonė se sipas projektmarrėveshjes, forcat amerikane duhet tė largohen nga qytetet nga mesi i vitit tjetėr dhe tė largohen tėrėsisht nga Iraku nga fundi i 2011.

Irakianėt kishin kėmbėngulur pėr njė afat tėrheqje tė qartė, por njė zėdhėnės i Pentagonit tha se lėvizje tė tilla do tė bėhen kur tė lejojnė kushtet.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gates tha se projektrezoluta jep mbrojtje tė pėrshtatshme pėr forcat amerikane duke bėrė me dije se tė dy palėt duhet tė arrinin kompromis pėr procesin.

Irakianėt e konsideronin imunitetin e plotė pėr trupat amerikane si diēka qė minonte sovranitetin e tyre dhe zyrtarėt sugjeruan se amerikanėt tashmė do tė kenė imunitet nga procedimi irakian vetėm kur janė nė detyrė.

Tė dy palėt kanė qenė pranė marrėveshjes edhe mė parė, por fakti se administrata e Bushit tani po raporton tek anėtarėt kyēė tė kongresit pėr kėtė gjė, tregon se negociatave mund t'i ketė ardhur fundi.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3477
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi